Archives for Македонски - Page 2

ВМРО-ДПМНЕ: Иванов 106.286, Фрчкоски 63.645

Претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ Ѓорге Иванов, според досега обработените податоци од партискиот аналитички центар, има 106.286 гласови, а Љубомир Фрчкоски од СДСМ 63.645. Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Влатко Ѓорчев на...
Weiter lesen »
Македонски

SITEL: “МАКЕДОНИЈА ДА ДОБИЕ ДАТУМ ЗА ПРЕГОВОРИ И ВИЗНА ЛИБЕРАЛИЗАЦИЈА ОВАА ГОДИНА”

СО 478 ГЛАСА “ЗА” И 92 “ПРОТИВ” ЕП ГО УСВОИ ИЗВЕШТАЈОТ ЗА МАКЕДОНИЈА Во Стразбур, Европскиот парламент со 478 гласови “ЗА” и 92 “ПРОТИВ” го усвои Извештајот на Ерик...
Weiter lesen »

Грците и во Берлин беснееле поради Република Македонија

Организаторите се обидувале да бидат медијатори во спорот меѓу Македонците и Грците, па откако увиделе дека делегацијата нема намера да додаде ФИРОМ пред Македонија барале барем два часа да...
Weiter lesen »

Грција до Мекдугал: Терминот „македонски” е резервиран само за Грците

Далдисани по „шлаканиците" што Гај Мекдугал, специјалниот пратеник на генералниот секретар на ООН, Бан Ки-мун, им ги залепи на Грците со нејзиниот извештај за правата на малцинствата, од вид...
Weiter lesen »
Македонски

ОН бара Грција да ги признае Македонците

Независната експертка Геј Мекдугал во обемниот и остар извештај бара Грција да овозможи Македонците и Турците слободно да може да го изразуваат својот етнички идентитет Грција да признае постоење...
Weiter lesen »
Македонски

Вечер: „Грција да престане со негирањето на македонското малцинство“

ОН порачува грчката влада да постапува во согласност со пресудите на Европскиот суд за човекови права, и на заедниците треба да дозволи да ги користат зборовите македонски или турски...
Weiter lesen »

Груевски: Бакојани призна дека Грција глумела преговори

ГРЦИТЕ КАЖАА ПА СЕ ПИШМАНИЈА, МАКЕДОНСКОТО МНР НЕ ЈА ПРИФАЌА ИГРАТА “Вчерашната изјава на Бакојани покажа дека Грција цело време имала стратегија да ја блокира Македонија и дека немало...
Weiter lesen »
Македонски

Груевски: Ја обединуваме Македонија-од античко време до денес

ПРЕМИЕРОТ СО ОДГОВОР НА ПРОЗИВКИТЕ ДАЛИ СМЕ ОД ВРЕМЕ НА СЛОВЕНИТЕ ИЛИ ОД АНТИЧКОТО ВРЕМЕ   Опозицијата во земјава обвинува за антиквизација (инсистирање на вредностите од Античка Македонија) со...
Weiter lesen »

Античките херои и припаѓаат на светската цивилизација

Премиерот Никола Груевски, кој учествува на 45-та Безбедносна конференција во Минхен, изрази надеж дека Грција како сосед ќе помогне Македонија да влезе во НАТО и во ЕУ. Тој ги...
Weiter lesen »
Македонски

Дора собира храброст да дојде во Македонија!

Можна е посета на Бакојани во Македонија во рамките на грчкото претседавање со ОБСЕ. Од мисијата на оваа меѓународна организација во земјава велат дека засега немаат потврда дали шефицата...
Weiter lesen »