Archives for Македонски / English / Deutsch - Page 9

Груевски: Бакојани призна дека Грција глумела преговори

ГРЦИТЕ КАЖАА ПА СЕ ПИШМАНИЈА, МАКЕДОНСКОТО МНР НЕ ЈА ПРИФАЌА ИГРАТА “Вчерашната изјава на Бакојани покажа дека Грција цело време имала стратегија да ја блокира Македонија и дека немало...
Continue Reading »
Македонски

Груевски: Ја обединуваме Македонија-од античко време до денес

ПРЕМИЕРОТ СО ОДГОВОР НА ПРОЗИВКИТЕ ДАЛИ СМЕ ОД ВРЕМЕ НА СЛОВЕНИТЕ ИЛИ ОД АНТИЧКОТО ВРЕМЕ   Опозицијата во земјава обвинува за антиквизација (инсистирање на вредностите од Античка Македонија) со...
Continue Reading »

Античките херои и припаѓаат на светската цивилизација

Премиерот Никола Груевски, кој учествува на 45-та Безбедносна конференција во Минхен, изрази надеж дека Грција како сосед ќе помогне Македонија да влезе во НАТО и во ЕУ. Тој ги...
Continue Reading »
Македонски

Дора собира храброст да дојде во Македонија!

Можна е посета на Бакојани во Македонија во рамките на грчкото претседавање со ОБСЕ. Од мисијата на оваа меѓународна организација во земјава велат дека засега немаат потврда дали шефицата...
Continue Reading »