SITEL: “МАКЕДОНИЈА ДА ДОБИЕ ДАТУМ ЗА ПРЕГОВОРИ И ВИЗНА ЛИБЕРАЛИЗАЦИЈА ОВАА ГОДИНА”

СО 478 ГЛАСА “ЗА” И 92 “ПРОТИВ” ЕП ГО УСВОИ ИЗВЕШТАЈОТ ЗА МАКЕДОНИЈА Во Стразбур, Европскиот парламент со 478 гласови “ЗА” и 92 “ПРОТИВ” го усвои Извештајот на Ерик Мејер за напредокот на Македонија. Европарламентот го оствари најавеното – препорача Европската Комисија до крајот на годината да ни даде датум за преговори и да оствари целосна визна либерализација за македонските

Weiterlesen

Грците и во Берлин беснееле поради Република Македонија

Организаторите се обидувале да бидат медијатори во спорот меѓу Македонците и Грците, па откако увиделе дека делегацијата нема намера да додаде ФИРОМ пред Македонија барале барем два часа да го покријат името на плакатите додека на Саемот е присутен некој од грчките министри. Но и ова не им успеало Грците не успеаја да не фиромизираат на Саемот за туризам во

Weiterlesen

Грција до Мекдугал: Терминот „македонски” е резервиран само за Грците

Далдисани по „шлаканиците” што Гај Мекдугал, специјалниот пратеник на генералниот секретар на ООН, Бан Ки-мун, им ги залепи на Грците со нејзиниот извештај за правата на малцинствата, од вид ни бегаат одговорите што грчката влада и ги дала во врска со македонското малцинство, а кои ги откриваат позициите на Атина и во преговорите што се водат со посредство на Метју Нимиц.

Weiterlesen

ОН бара Грција да ги признае Македонците

Независната експертка Геј Мекдугал во обемниот и остар извештај бара Грција да овозможи Македонците и Турците слободно да може да го изразуваат својот етнички идентитет Грција да признае постоење на македонско и турско малцинство на своја територија и да се фокусира на заштита на нивните права, препорача во извештај независниот експерт за малцински прашања на Обединетите нации, Геј Мекдугал. Независната

Weiterlesen

Вечер: „Грција да престане со негирањето на македонското малцинство“

ОН порачува грчката влада да постапува во согласност со пресудите на Европскиот суд за човекови права, и на заедниците треба да дозволи да ги користат зборовите македонски или турски во своите имиња и слободно да ги изразат нивните етнички идентитети Грчката влада треба да се повлече од спорот за тоа, дали има македонско малцинство или турско малцинство и го насочи

Weiterlesen

Груевски: Бакојани призна дека Грција глумела преговори

ГРЦИТЕ КАЖАА ПА СЕ ПИШМАНИЈА, МАКЕДОНСКОТО МНР НЕ ЈА ПРИФАЌА ИГРАТА “Вчерашната изјава на Бакојани покажа дека Грција цело време имала стратегија да ја блокира Македонија и дека немало вистински преговори. Ние цело време го тврдевме тоа, и јас и моите соработници, дека ние таму не гледаме преговори дека гледаме начин од другата страна како да не се договориме. Ние

Weiterlesen

Груевски: Ја обединуваме Македонија-од античко време до денес

ПРЕМИЕРОТ СО ОДГОВОР НА ПРОЗИВКИТЕ ДАЛИ СМЕ ОД ВРЕМЕ НА СЛОВЕНИТЕ ИЛИ ОД АНТИЧКОТО ВРЕМЕ   Опозицијата во земјава обвинува за антиквизација (инсистирање на вредностите од Античка Македонија) со поставувањето на споменици во општина Центар, а само еден, оној на Александар Македонски, од вкупно седумнаесет споменици се од периодот на Антиката, останатите кои се подготвуваат се на Свети Кирил и

Weiterlesen

Античките херои и припаѓаат на светската цивилизација

Премиерот Никола Груевски, кој учествува на 45-та Безбедносна конференција во Минхен, изрази надеж дека Грција како сосед ќе помогне Македонија да влезе во НАТО и во ЕУ. Тој ги отфрли забелешките дека преименувањата на аеродромот, автопатот и на стадионот ги креваат тензиите во спорот со Грција.- Не можам да разберам зошто некоја земја не може да ги користи тие имиња

Weiterlesen

Дора собира храброст да дојде во Македонија!

Можна е посета на Бакојани во Македонија во рамките на грчкото претседавање со ОБСЕ. Од мисијата на оваа меѓународна организација во земјава велат дека засега немаат потврда дали шефицата на грчката дипломатија ќе ја посети канцеларијата на ОБСЕ во Македонија, но укажуваат дека претставниците на секоја држава-претседавач планираат да ги посетат сите канцеларии во светот.

Weiterlesen
1 2