Archives for Македонски

Македонски

За прв пат дијаспората ќе гласа на 12 април за претседателските избори

Досега во избирачкиот список со ѕвездичка се означени 68.000 македонски граѓани кои гласаат од странство. Во буџетот на ДИК за одржување на претседателските избори се предвидени 245 милиони и...
Weiter lesen »
Uncategorized

Штајнмајер подготвен да разговора за односите меѓу Грција и Македонија (Deutsche Welle)

Шефот на германската дипломатија Франк-Валтер Штајнмајер за ДВ потврди дека една од темите во неговите разговори во Атина е и Македонија. Карл Билд Ги повикува двете страни на конструктивност...
Weiter lesen »

Привремената спогодба е ништавна, време е да се вратиме во ОН

Што по Чикаго? Ова е прашањето што се поставува во однос на понатамошната македонска стратегија за надминување на наметнатиот проблем со името. И сега, 19 години по приемот на...
Weiter lesen »

Европа гледа македонски филм еднаш на петнаесет години

Македонските филмови, со мали исклучоци, ретко се прикажуваат пред пошироката светска публика. Освен со учеството на филмските фестивали, тие не можат да се пофалат со успешен киноживот надвор од...
Weiter lesen »

ВЕЧЕР: МИЛОШОСКИ СО УШТЕ ЕДНО ПИСМО ДО БАКОЈАНИ

Македонија бара нов граничен премин со Грција Шефот на македонската дипломатија овој пат со писмо до грчката колешка во кое бара решавање на прашање од практично значење за граѓаните...
Weiter lesen »

Сител: ЕК годинава може да препорача почеток на преговорите и визна либерализација за Македонија

Прашањето за името е билатерален спор меѓу Македонија и Грција и тоа не е поврзано со критериумите за членство на земјата во ЕУ, но мора да се реши во...
Weiter lesen »

Милошоски: Компромис за името треба да биде потврден од граѓаните на референдум

Граѓаните на Република Македонија се оние кои на 5-ти Април ќе го изберат претседателот и сметам дека секој што ќе ја добие поддршката на македонските граѓани ја заслужува и...
Weiter lesen »