Zum Inhalt springen

Македонски

За прв пат дијаспората ќе гласа на 12 април за претседателските избори

Досега во избирачкиот список со ѕвездичка се означени 68.000 македонски граѓани кои гласаат од странство. Во буџетот на ДИК за одржување на претседателските избори се… Weiterlesen »За прв пат дијаспората ќе гласа на 12 април за претседателските избори

Привремената спогодба е ништавна, време е да се вратиме во ОН

Што по Чикаго? Ова е прашањето што се поставува во однос на понатамошната македонска стратегија за надминување на наметнатиот проблем со името. И сега, 19… Weiterlesen »Привремената спогодба е ништавна, време е да се вратиме во ОН

Европа гледа македонски филм еднаш на петнаесет години

Македонските филмови, со мали исклучоци, ретко се прикажуваат пред пошироката светска публика. Освен со учеството на филмските фестивали, тие не можат да се пофалат со… Weiterlesen »Европа гледа македонски филм еднаш на петнаесет години

Сител: ЕК годинава може да препорача почеток на преговорите и визна либерализација за Македонија

Прашањето за името е билатерален спор меѓу Македонија и Грција и тоа не е поврзано со критериумите за членство на земјата во ЕУ, но мора да се реши во духот на добрососедската политика, порача денеска во Брисел еврокомесарот за проширување Оли Рен.

Милошоски: Компромис за името треба да биде потврден од граѓаните на референдум

Граѓаните на Република Македонија се оние кои на 5-ти Април ќе го изберат претседателот и сметам дека секој што ќе ја добие поддршката на македонските… Weiterlesen »Милошоски: Компромис за името треба да биде потврден од граѓаните на референдум

ВМРО-ДПМНЕ: Иванов 106.286, Фрчкоски 63.645

Претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ Ѓорге Иванов, според досега обработените податоци од партискиот аналитички центар, има 106.286 гласови, а Љубомир Фрчкоски од СДСМ 63.645. Пратеникот на… Weiterlesen »ВМРО-ДПМНЕ: Иванов 106.286, Фрчкоски 63.645