Vier mutmaßliche Kämpfer der Terrormiliz Islamischer Staat in der Republik Makedonien festgenommen

Die Polizei der Republik Makedonien hat am 09. Juli 2016 vier mutmaßliche Kämpfer des sogenannten Islamischen Staates (IS), einer Terrormiliz, festgenommen. Drei von ihnen seien in der makedonischen Hauptstadt Skopje und ein weiterer in der westmakedonischen Stadt Tetovo festgenommen worden, teilte die zuständige Staatsanwaltschaft mit. Ihnen werde die Mitgliedschaft in einer terroristischen Vereinigung vorgeworfen, so dass die Staatsanwaltschaft Untersuchungshaft beantragt

Weiterlesen

За прв пат дијаспората ќе гласа на 12 април за претседателските избори

Досега во избирачкиот список со ѕвездичка се означени 68.000 македонски граѓани кои гласаат од странство. Во буџетот на ДИК за одржување на претседателските избори се предвидени 245 милиони и 430 илјади денари. Засега во јавноста само се шпекулира, ниту една партија не ги открила адутите во претседателската трка Македонските граѓани кои живеат или работат во странство за прв пат ќе

Weiterlesen

Привремената спогодба е ништавна, време е да се вратиме во ОН

Што по Чикаго? Ова е прашањето што се поставува во однос на понатамошната македонска стратегија за надминување на наметнатиот проблем со името. И сега, 19 години по приемот на Македонија во ОН, изгледа повторно треба да се свртиме кон Светската организација и таму конечно да го надминеме овој глупав спор – без Грција. Адвокатот Марјан Попески и професорот Игор Јанев,

Weiterlesen

Европа гледа македонски филм еднаш на петнаесет години

Македонските филмови, со мали исклучоци, ретко се прикажуваат пред пошироката светска публика. Освен со учеството на филмските фестивали, тие не можат да се пофалат со успешен киноживот надвор од границите на земјава, што, пак, е крајниот резултат на секое филмско дело. Ова го потврдува и фактот што, на пример, дури петнаесет години по проекциите на филмот „Пред дождот“ на Милчо

Weiterlesen

Вечер: Местото на Македонија е во ЕУ

“Многу е важно што токму првата посета по назначувањето за македонски претседател Иванов ја оствари во ЕУ и НАТО, со што јасно се покажуваат приоритетите на Македонија кои ние добро ги знаеме”, истакна Солана Македонија е европска држава и нејзиното вистинско место е во Европската унија. Ова во Брисел го потенцираше високиот претставник за заедничка надворешна и безбедносна политика на

Weiterlesen

ВЕЧЕР: МИЛОШОСКИ СО УШТЕ ЕДНО ПИСМО ДО БАКОЈАНИ

Македонија бара нов граничен премин со Грција Шефот на македонската дипломатија овој пат со писмо до грчката колешка во кое бара решавање на прашање од практично значење за граѓаните кои живеат во пограничниот регион поточно бара отворање на граничен премин Маркова Нога-Герман Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски упати писмо со грчката колешка Дора Бакојани со барање за отворање на

Weiterlesen

Сител: ЕК годинава може да препорача почеток на преговорите и визна либерализација за Македонија

Прашањето за името е билатерален спор меѓу Македонија и Грција и тоа не е поврзано со критериумите за членство на земјата во ЕУ, но мора да се реши во духот на добрососедската политика, порача денеска во Брисел еврокомесарот за проширување Оли Рен.

Weiterlesen

На Грција и смета и македонскиот народ

Бакојани не се согласува ниту со идејата за формирање заеднички Комитет за образование и историја. Таа смета дека нема потреба оека нема потреба од експертски тимови кои ќе ги “чешлаат” историските настани кои претставуваат пречки во односите меѓу двете држави Дора Бакојани, шефицата на грчката дипломатија, ги одби предлозите кои на 13 овој месец и ги испрати македонскиот министер за

Weiterlesen

Милошоски: Компромис за името треба да биде потврден од граѓаните на референдум

Граѓаните на Република Македонија се оние кои на 5-ти Април ќе го изберат претседателот и сметам дека секој што ќе ја добие поддршката на македонските граѓани ја заслужува и соработката од сите други институции кои ја добиле довербата да ја водат државата. Ова за Радио Слободна Европа го изјави министерот за надворешни работи Антонио Милошоски, одговарајќи на прашањето дали дали

Weiterlesen

ВМРО-ДПМНЕ: Иванов 106.286, Фрчкоски 63.645

Претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ Ѓорге Иванов, според досега обработените податоци од партискиот аналитички центар, има 106.286 гласови, а Љубомир Фрчкоски од СДСМ 63.645. Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Влатко Ѓорчев на вечерашната прес-конференци ги демантира тврдењата на СДСМ дека воделе на локалните избори во општина Аеродром. Кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ Ивица Коневски освои 13.606, а Тихомир Илиевски од СДСМ 8.209 гласови, посочи Ѓорчев

Weiterlesen
1 2